در دوران رنسانس و پیش از آن، کلیسای کاتولیک و بازرگانان ثروتمند به علت دانش کم مردم در مورد حضرت مسیح و داستانهای پیرامون وی، به تعداد زیادی از هنرمندان و نقاشان وقت، داستانهای ریشه‌های مسیحیت و بخصوص تولد عیسی مسیح را سفارش می‌دادند تا با تصاویر این وقایع مردم بیشتر با آئین مسیحیت و مقام مسیح مقدس آشنا شوند. هنرمندان و نقاشان برای بدست آوردن قراردادهای سودآور کلیسا و سفارشات ثروتمندان با یکدیگر در رقابت مداوم بودند که نتیجه، منجر به خیره‌کننده‌ترین شاهکارهای هنر غرب شد. بمناسبت کریسمس و تولد حضرت مسیح به چند اثر شاخص و ارزشمند از هنرمندان مشهور خواهیم پرداخت.

– بشارت اثر ساندرو بوتیچلی (۱۴۸۹)

این اثر به دستور حامی بوتیچلی، بندتو د سر جیووانی، در سال ۱۴۸۸ و برای کلیسای چستلو در فلورانس که امروزه با نام سانتا ماریا مادلنا د پاتزی شناخته می‌شود سفارش داده شد.موضوع نقاشی، بشارت است كه در آن فرشته اعظم جبرئیل به دیدار مریم مقدس رفته تا به او “اعلام كند” (از این رو نام “بشارت” برای این اثر انتخاب شده) كه اگر او این دعوت را بپذیرد، توسط خدا برای به دنیا آوردن مسیح مقدس برگزیده شده است. چهره مریم عذرا به زیبایی ماهیت احساسی اخباری را که به تازگی دریافت کرده است نشان می‌دهد. این اثر با ابعاد ۱۵۶*۱۵۰ سانتیمتر در حال حاضر در گالری لوفیتزی در فلورانس قارر دارد.

– رویای ژوزف اثر رامبرانت (۱۶۴۵)

رویای ژوزف نقاشی رنگ روغن روی بوم در سال ۱۶۴۵ از رامبرانت است. در سال ۱۸۳۰ ازکاخ سلطنتی شهر برلین به موزه سلطنتی شهر منتقل شد. در حال حاضراین اثر در گمالده گالری برلین قرار دارد. در این اثر هنرمند هلندی ژوزف مقدس یا یوسف نجار را بتصویر کشیده است که فرشته‌ای در خواب بشارت بارداری حضرت مریم را به وی می‌دهد و جوزف موافقت می‌کند تا با مریم مقدس ازدواج کند و پدر زمینی مسیح گردد. فرشته در خواب به ژوزف امر خداوند را می‌رساند تا این فرزند را میسح بنامند.

– مریم و ژوزف در راه بیت‌اللحم اثر هوگو فان در خوس (۱۴۷۵)

این اثر توسط هنرمند هلندی هوگو فان در خوس قطعه محراب یا آلتارپیسی است که بدستور توماسو پورتیناریو بخشی از محراب کلیسای خانوادگی را مزین کرده است. این اثرمریم عذرا و قدیس ژوزف را بتصویر کشیده که به بیت‌اللحم سفر می‌کنند. این هنرمند هلندی با به تصویر کشیدن یوسف پیر در حال راهنمایی همسرش که در حال عبور از کوه شیب دار و سنگلاخی است، ماه‌های آخر بارداری مریم عذرا را به زیبایی بنمایش گذاشته است.

– سرشماری در بیت‌اللحم اثر پیتر بروگل (۱۵۶۶)

سرشماری در بیت‌اللحم یا شماره‌گذاری در بیت‌اللحم اثری از استاد هلندی پیتر بروگل است با ابعاد ۱۱۵.۵*۱۶۴.۵ سانتیمتر که در سال ۱۵۶۶ خلق شده است. این اثر از سال ۱۹۰۲ در موزه سلطنتی هنرهای زیبای بلژیک بنمایش گذاشته شده است. این اثر اولین نقاشی هنر غرب می‌باشد که بعد از برف عظیمی که در سال ۱۵۶۵ در اروپا بارید با چشم‌اندازی از برف بتصویر کشیده شده است. استاد بروگل، مریم مقدس و ژوزف را بتصویر کشیده که در راه ثبتنام در سرشماری بدستور رومیان هستند. روگل تمایل داشت حوادث کتاب مقدس را در یک مکان معاصر و محلی به تصویر بکشد که با الهام‌بخش سرزمین خود هلند باشد.

– ولادت مسیح با قدیس فرانسیس و قدیس لارنس اثر کاراواجو(۱۶۰۰)

این اثر آخرین اثر با مقیاس بزرگ کاراواجو شناخته می‌شود و مریم مقدس را بعد از تولد مسیح در حال استراحت و نگاه به نوزاد خود نشان می‌دهد. ابعاد اثر ۲۶۸*۱۹۷ سانتیمتر و در سال ۱۶۰۰ نقاشی شده است. اطراف مریم عذرا و حضرت مسیح، قدیس فرانسیس و قدیس لارنس را همراه با ژوزف نجار می‌بینید. کاراواجو در این اثر مردی جوان را مقابل ژوزف پیر قرار داده است. در سال ۱۹۶۹ این اثر توسط مافیای ایتالیا دزدیده شد و تا امروز اطلاعی از آن در دست نیست.

– ملتزمین رکاب پادشاهان مجوس (۱۴۵۹-۱۴۶۱)

این دیوارنگاره به سفارش خانواده مدیچی به گوزولی برای دیر کاخ مدیچی ریکاردی در فلورانس نقاشی شد. این اثر تنها برای نمایش سه پادشاه ترسیم نشده است بلکه برای نمایش سی و سه سواری ترسیم شده که برای بزرگداشت میلاد مسیح همراه با سه پادشاه مجوس بسوی بیت‌اللحم سفر کردند. گوزولی این اثر را با چهره¬های اعضا خانواده مدیچی و تصویری از خودش نقاشی کرده است.

– ستایش مریم مقدس اثر روبنس (۱۶۰۹-۱۶۱۰)

این شاهکار یکی از مهمترین آثار روبنس است که سه پادشاه مجوس را که برای تکریم و ستایش و اهدا هدایا به پسر تازه‌ بدنیا آمده خداوند رفته‌اند را به نمایش می‌گذارد. استاد سبک باروک، این شاهکار هنری را به سفارش شورای شهر آنتورپ  در سال ۱۶۰۹ بتصویر کشید. شورای شهر این اثر به عنوان هدیه صلح به سفیر اسپانیا بعد از جنگ ۱۲ ساله با این کشور اهدا کردند. این اثر بعدها بدست پادشاه اسپانیا فیلیپ چهارم رسید.

– ستایش چوپانان اثر ال‌گرکو(۱۶۱۲–۱۶۱۴)

ستایش چوپانان توسط هنرمند دوران رونسانس اسپانیائی در آخرین سال از زندگی وی با سبک خاص و تحریف‌شده هنرمند برای نمایش چوپانانی که به بیت‌اللحم سفر کردند تا میلاد مسیح را گرامی بدارند بتصویر کشیده شد. در این اثر فرشتگان چوپانان را در جشن میلاد مسیح همراهی می‌کنند.

– سفر به مصر اثر گوسوین ون‌در‌ویدن (۱۵۱۶Ca.)

این اثر توسط کارگاه گوسوین ‌ون‌در‌ویدن بتصویر کشیده شده است. در این اثر فرشته‌ای از سوی خداوند برای ژوزف پیغام میآورد که پادشاه هرود از ترس از دست دادن پادشاهی خود قصد جان فرزند خدا را دارد. در تصویر ژوزف پیر را همراه با خانواده کوچکش در حال سفر به مصر می‌بینید .

– مدونای سیستین اثر رافائل (۱۵۱۲)

این اثر به سفارش پاپ ژولیوس دوم برای کلیسای سیستین توسط رافائل بتصویر کشیده شد. «مدونای سیستین» یکی از مشهورترین آثار رافائل است. این نقاشی نام خود را از کلیسای سنسیستو در پیاچنزای ایتالیا گرفته و رافائل آن را طی سالهای ۱۵۱۳-۱۵۱۴ در محراب کلیسا نقاشی کرده است. دو قدیس که در این نقاشی دیده می شوند سنت سیکستوس و سنت بارباراهستند که چون حامی کلیسای بندیکتین سانسیستو هستند در شاهکار رافائل گنجانده شده‌اند. طبیعتاً دو کروب در پائین اثر از شهرتی جهانی برخوردار و بیشتر از خود اثر تصویر این دو کروب دیده شده اند.

میلاد مسیح بشارتیست که صلح ودوستی را برای بشریت به ارمغان می‌آورد. امیدواریم که روزی، میلاد مسیح را در جهانی با آرامش و صلح در کنار مسیحیان جهان جشن بگیریم.