با پیشنهاد جدید مقامات ایتالیائی برای ساخت صحنه ­نمایش متحرک در کلوسئوم رم که بیش از هزار سال بدون کف بوده، بزودی شاهد نمایشه­هائی در این تماشاخانه خواهیم بود، البته بدون گلادیاتورها.

اگر کولسئوم رم را از نزدیک و یا در فیلمها دیده­اید و همیشه خیال ایستادن در میانه میدان جنگ و تشویق گلادیاتور مورد علاقه­تون و یا  جنگیدن در میدان نبرد را با همتای روئین­تن خود داشته­اید، تا چند سال آینده رویای شما تحقق خواهد یافت؛ البته جنگیدن بعنوان گلادیاتور را فراموش کنید!

بگفته مقامات ایتالیا، پیشنهادی مبتنی برساخت کفی متحرک برای صحنه کلوسئوم به دولت و سازمان نگهداری از بناهای تاریخی این کشور ارائه شده تا بازدیدکنندگان امکان قرارگیری در جایگاه جنگجویان را داشته باشند. بگفته آلفونسینا روسو، مدیر کلوسئوم، پیشنهاداتی که اول فوریه سال ۲۰۲۱ به این مجموعه ارائه شود بررسی خواهند شد و از میان طرح‌های پیشنهادی بهترین طرح برای اجرا انتخاب خواهد شد. با اختصاص مبلغ ده میلیون یورو از طرف دولت برای این پروژه، مدیران کلوسئوم قصد دارند تا قبل از پایان سال ۲۰۲۳ این پروژه را به اتمام برسانند. بگفته مدیر کلوسئوم این صحنه برای اجرای کنسرت و نمایش درنظر گرفته شده است.

کلوسئوم رم، در سال ۸۰ بعد از میلاد افتتاح شد، در جایگاه تماشاچیان حدود سی و پنج هزار نفر امکان استقرار داشتند که برای دیدن جنگ گلادیاتورها با زندانیان و نبرد حیوانات وحشی و تماشای برخی اعدام­ها که زندانیان به نبرد با حیوانات وحشی می­پرداختند، جمع می‌شدند. پلان این مجموعه به شکل بیضی با قطرهای ۱۸۸ متر و ۱۵۶ متر و زیر بنای ۲۴۲۸۱ مترمربع می‌باشد و ارتفاع آن حدود ۴۸ متر است. کف صحنه چوبی است و در زیر آن مجموعه‌ایاز اتاق‌ها و گذرگاه‌ها برای عبور حیوانات وحشی و سایر تدارکات لازم جهت راه‌اندازی و اجرای نمایش قرار گرفته است. تعداد ۸۰ دیوار به عنوان تکیه‌گاه برای طاق‌های گنبدی شکل، گذرگاه‌ها، پلکان و ردیف‌های صندلی، روی صحنه قرار گرفته است. لبه بیرونی طاق‌های متوالی باعث اتصال طبقات مختلف و پلکان بین آنها به یکدیگر شده است. این بنا به سیستمی بالابر در بخش میدان مجهز بوده که از تکنیکی پیچیده در زمان خود برخوردار بوده.

آخرین جنگهای گلادیاتوری در قرن ۵ میلادی­، در زمان سقوط امپراتوری روم­، در آنجا برگزار شد.