ایو تانگی (۱۹۵۵-۱۹۰۰)

ریموند ژرژ ایو تانگی مشهور به ایو، نقاش سوررئالیست اهل فرانسه بود. تانگی در سال ۱۹۲۲ و تحت تاثیر اثری از جورجو د کیریکو تصمیم گرفت به صورت خودآموخته نقاشی را آغاز کند. تانگی بعلت فضای کوچک کاری که در اختیار داشت روند خلق آثار خود را با تمرکز فراوان و در زمان بسیار کوتاه به انجام می‌رساند. تانگی بعد از آشنائی با ژاک پره‌ور در سال ۱۹۲۴ به حلقه هنرمندان سورئالیست اطراف آندره برتون معرفی شد.

تانگی به سرعت شروع به توسعه سبک نقاشی منحصر به فرد خود کرد و اولین نمایشگاه انفرادی خود را در سال ۱۹۲۷ در پاریس برگزار کرد. با قراردادی که برتون با تانگی برای ۱۲ اثر در سال بست اما فعالیت هنری کم تانگی باعث شد تا در نهایت تنها هشت اثر هنری برای برتون خلق کرد.

در سال ۱۹۳۸ اولین نمایش خود خارج از فرانسه و در لندن در گالری گوگنهایم ژوئن برگزار کرد. این نمایشگاه با موفقیت بزرگی روبرو شد و گوگنهایم در زندگی نامه خود نوشت: “تانگی خود را برای اولین بار در زندگی ثروتمند یافت”. تعدادی از آثار تانگی را گوگنهایم برای مجموعه شخصی خود خریداری کرد. بعد از شروع جنگ جهانی دوم تانگی به آمریکا نقل مکان کرد و تا آخر عمر در آمریکا ماند.

نقاشی‌های تانگی با یک سبک سورئالیسم غیر‌نمایشی منحصر به فرد قابل تشخیص است. مناظر انتزاعی و گسترده با پالت رنگی محدود و گاهاً استفاده از رنگهای متضاد، آثار این هنرمند را کاملاً از هم سبکهای خود متمایز کرده است. به طور معمول این مناظر بیگانه، با اشکال انتزاعی مختلف، زاویه‌دار و تیز مانند خرده شیشه یا با ظاهری ارگانیک و جذاب، مناظری باشکوه را برای مخاطب تداعی می‌کنند. سبک تانگی تأثیر مهمی بر چندین نقاش جوان مانند روبرتو ماتا، ولفگانگ پالن و استبان فرانسیس داشت که در سال ۱۹۳۰ از سبک سورئالیستی پیروی می‌کردند.

تانگی در سال ۱۹۵۵ بر اثر بیماری قلبی درگذشت.