دیوید مدالا هنرمندی فیلیپینی و متولد مانیل بود. مدالا در زمینه مجسمه‌سازی، نقاشی، چیدمان و اجرا از پیشگامان هنر سینتیک یا هنر جنبشی بود. هنر سینتیک یا جنبشی، مکتبی است که در دهه ۱۹۶۰ در اروپا به وجود آمد و در آثار هنری از مسئله حرکت به عنوان بعد چهارم استفاده کرد. «دیوید مدالا» بیشتر به خاطر مجسمه‌های «دره های ابری» که طی سال‌های ۱۹۶۳ تا ۲۰۱۱ خلق کرده بود شناخته می‌شود.

مدالا در سال ۱۹۶۰ به انگلیس نقل مکان کرد و و در سال ۱۹۶۴ گالری «سیگنال‌ها» را با ارائه هنرجنبشی بصورت بین‌المللی دایر کرد. این هنرمند در همین دوره روند خلق مجسمه‌های مارپیچی‌اش را آغاز کرد. یکی از نخستین مجسمه‌های مجموعه «دره ابری» در سال ۲۰۱۲ در «تیت» بریتانیا به نمایش گذاشته شد. در دهه هفتاد او از اعضا ارشد تشکل «هنرمندان برای دموکراسی» بود که به حمایت مادی و فرهنگی از جنبش های آزادی خواه در سراسر جهان می‌پرداختند. در سال ۱۹۹۴ کلوپ طرفداران موندریان را با حضور آدام نانکرویس، معاون رئیس جمهور وقت ایالت متحده تأسیس کرد.

رویه او با ایجاد اشیا و موقعیت هایی که هرگز قابل تکرار نبوده و به طور مداوم در حال تغییر شکل هستند، ایده مجسمه‌سازی را به عنوان یک اُبژه جامد، ابدی و بی‌نظیر از بین می‌برد. مجموعه «دره‌های ابری» مدالا با اشکالی که ضربان‌دار و پویا هستند و عشق زمینی را تداعی می‌کنند، در مقابل اصول انتزاع قرار می‌گیرد و مجسمه‌سازی را در دنیای نفسانی امروزه جهان جای می‌دهد.

مدالا در شهرهای مختلف جهان از جمله لندن، نیویورک و پاریس سکونت و فعالیت هنری داشت. آثار این هنرمند در نمایشگاه‌های متعددی به نمایش گذاشته شده‌اند که از جمله آن‌ها به نمایش آثارش در غرفه فیلیپین در دوسالانه ونیز ۲۰۱۷ می‌توان اشاره کرد.

دیوید مدالا جوایز بنیاد هنری نیویورک و بنیاد جروم آمریکا را از آن خود کرد. نام «مدالا» در سال ۲۰۱۶ در فهرست نامزدهای نهایی جایزه «هپورث» که به فعالیت هنرمندان معاصر در زمینه خلق مجسمه در بریتانیا تعلق دارد، قرار گرفت.